ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ТРЕНИРАЩИТЕ В СК „ТУИСТЕД ДЖУ ДЖИЦУ“
ЦЕЛИ
Целта на тези правила е даде на всеки член на СК „Туистед Джу Джицу” необходимата информация за това как е организиран вътрешният ред на клуба в различните му аспекти, с оглед да бъдат постигнати общи и адекватни стандарти за взаимодействие между членовете на клуба и техните инструктори в рамките на провежданата тренировъчна дейност. По този начин ще бъде подсигурена възможността за всеки трениращ да се възползва в максимална степен от уникалните възможности за израстване, предоставени от Джу Джицу и нашия клуб. Джу джицу има за цел да успокои ума и действията на война по време на битка. Същата цел имат и тези правила за света на трениращия.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
- Статут на член на СК „Туистед Джу Джицу“ притежават всички трениращи, които са получили своите степени в съответствие с правилата за проверка на знанията и прогреса на трениращите и са заплатили своя годишен членски внос.
- Членският внос на клуба е 75 лв. за всяка календарна година и следва да бъде заплатен не по-късно от 01. март на годината, за която се отнася. (Изкл. вж т.4.5 по-долу). Деца и тийнейджъри не плащат Годишен членски внос до завършване на гимназия.
- Членуването в клуба носи на трениращите различни ползи като:
-
- по-ниски месечни такси в сравнение с тези за външни посетители;
- отстъпки при посещения на няколко члена на семейството;
- отстъпки при закупуване на екипировка и други артикули, предлагани от клуба;
отстъпки при провеждането на семинари, обучения и други мероприятия на клуба.
4. Ред за плащане на тренировъчни такси и членски внос:
1. Месечната такса е дължима за календарен месец и се заплаща до 10-число на текущия. При извънредна ситуация трениращият следва да се свърже някой от екипа на клуба.
2. Ако трениращият ще отсъства в рамките на същия месец, заплаща стандартния си месечен абонамент.
3. Ако трениращият предвижда отсъствие за цял месец, следва да уведоми клуба в края на предходния месец. Ако закъснее, се начислява стандартният месечен абонамент.
4. При отсъствие от тренировъчния процес без своевременно уведомяване и без заплащане на дължимата месечна такса в рамките на 2 месеца, се начислява наново годишен членски внос при следващо явяване на тренировки.
5. Годишен членски внос се начислява стандартно на 01.януари за календарната година и се заплаща до 01.март на същата. Ако трениращият се е присъединил към клуба след март, заплаща годишен чл. внос за същата година при първа възможност, а за втората година може да ползва удължение на срока до 01.юни. През третата година се преминава към стандартния режим на плащане.
5. Членовете на клуба получават достъп до предлаганите тренировъчни сесии в зависимост от предпочитания и заплатен от тях тренировъчен план.
6. Всеки член на клуба потвърждава, че е запознат с настоящите правила чрез полагане на подпис или чрез друга изрична форма на потвърждение.
ОБЩ ВЪТРЕШЕН РЕД И ПОВЕДЕНИЕ В ЗАЛАТА
Влизане и напускане на залата, придвижване и грижи за вещите на трениращите
- Поведението на всеки трениращ и/или неговите придружители в рамките на залата следва да бъде в съответствие с установените вътрешни норми за ред, хигиена и общуване на трениращите.
- Влизането в залата става по установения ред, а събуването и използването на зоната на събуване следва да бъдат съобразени с необходимостта от поддържане на фоайето и залата чисти и подредени.
- Чекиране в електронна система и отчитане на присъствие.
- При влизане в залата всеки член трябва да отбележи присъствието си на посочените за целта устройства (Ipad, таблет, компютър).
- В мястото за търсене се вписва начало на първо или второ име, докато списъкът на трениращите се съкрати, или личния персонализиран код, който се генерира от програмата;
- Всеки трениращ избира своето име и се отбелязва за класа, в който смята да участва и отговаря на нивото му (Fundamental, Beginner, Advanced).
- Всеки трениращ е длъжен да подреди обувките в торба за обувки на указаното за целта място и да обуе своите джапанки, преди да влезе във вътрешните помещения.
- 4. Носенето на джапанки е задължително, като се забранява те да бъдат оставяни и складирани във фоайето и/или залата. При забравяне на джапанките следва предупреждение и ако те не бъдат отстранени в рамките на 2 дни, то ще бъдат изхвърлени.
- Посетителите следва да съблюдават общите правила за хигиена в залата, като се допитат до треньорите и/или персонала за начина, по който биха могли да влязат - къде да оставят обувките си и/или как да получат калцуни или временни джапанки.
- Горният ред е приложим и за всички вещи на трениращите и/или техните придружители освен в случаите на изрично разрешение от страна на треньорите.
- В случай че забравени и/или оставени вещи бъдат откраднати, екипът на клуба нe носи никаква отговорност.
- Напускането на залата става, след като всеки е събрал и изхвърлил създадения от него боклук и е прибрал своите вещи, вкл. джапанките си.
Придвижване, използване на съблекалните, подготовка и приключване на тренировка.
- Придвижването в залата става в съответствие с установения ред и указанията, които всеки трениращ получава, когато посети залата на клуба за първи път.
- Трениращите следва да се придвижват, без да тичат или да позволяват образуването на струпвания от хора, които да възпрепятстват нормалното разминаване извън татамито или ползването на съблекалните и тоалетните.
- След събуването и влизането в залата трениращите следва да се насочат към съблекалните, където да се преоблекат и подготвят за предстоящата тренировка.
- Техните вещи и багаж, които не са необходими за провеждането на занятията на клуба, следва да бъдат подредени и прибрани в донесения за целта сак/раница и/или в пригодените за целта шкафчета.
- Трениращите следва да пазят ключа от шкафчето и в случай че го загубят, плащат ключа в двоен размер.
- След приключване на подготовката за тренировка членовете на клуба следва да се насочат към съответното татами, където ще се проведе тя.
- След приключване на тренировка участниците следва да се насочат към баните и съблекалните, където могат да се преоблекат и/или изкъпят.
- Преобличането извън съблекалните е строго забранено.
- По време на ползване баните и тоалетните в съблекалните следва да бъдат поддържани в добро състояние и при създаването на мръсотия да бъде отстранена своевременно.
- При наличие на вода по пода на банята всеки, който е ползвал душовете, следва да попие водата със предоставените за целта мопове.
- Поддържане на помещенията чисти е задължение на всички трениращи.
Норми за вътрешна комуникация в залата
- Трениращите следва да се отнасят възпитано и да следят за поддържането на добър тон и език както с треньорите, така и останалите членове на клуба.
- Всяко наличие на невъзпитано, неуважително и грубо отношение с членовете на клуба и/или инструкторите ще бъде санкционирано и в определени случаи би могло да доведе до изключване от клуба.
Поведение на трениращите по време на тренировка
- Спазването на тренировъчния график е задължително и това предполага трениращите да бъдат готови за тренировка поне 10 минути преди нейното начало. В случай че се налага закъснение, трениращият индикира своето присъствие, заставайки до татамито, и изчаква съответният инструктор да го допусне до тренировката.
- Стъпването на татамито следва да бъде съпроводено с поклон, а когато трениращият е дошъл преди началото на съответната тренировка, той следва да поздрави всички свои съотборници, пристигнали преди него.
- Всяко закъснение за тренировка с повече от 5 минути означава, че трениращият следва след приключване на загрявката да направи 30 клякания, 30 лицеви опори и 30 бърпита и след като информира инструктора за изпълнението на това условие, може да бъде допуснат до тренировка.
- В съответствие с гореописаните норми на нормално поведение и комуникация в рамките на клуба е необходимо винаги да се показва нужното уважение към партньорите и съотборниците по време на тренировка.
- Трениращите трябва съзнателно да се стремят да не наранят някого физически, например чрез рязко изпълнение на дадена техника/ключ или прекомерно задържане на хват по време на душене в стремеж за победа.
- Трениращите следва да поддържат достатъчна сериозност по време на изпълнението на техника или спаринг, с цел да развият максимално както своите, така и уменията на другите. Всяка липса на концентрация и на полагане на необходимите усилия лишава трениращия и неговия партньор от нужните предпоставки за развитие.
- Всяка тренировка започва и приключва официално след поклон към инструктора, като трениращите са се подредили спрямо ранга си в редица и в низходящ ред, независимо дали става дума за ги или ноги сесия.
- След приключване на тренировката всеки трениращ преминава и поздравява както инструктора, така и всички останали трениращи.
- По време на тренировка трениращите следват указанията на инструктора; изпълняват единствено указаните техники, а по време на демонстрацията им наблюдават, застанали в подходяща позиция, без да говорят помежду си.
- Трениращите следва да оправят своето кимоно и колан винаги с гръб към татамито/с лице към стените на залата.
- Ако на трениращия се налага да напусне татамито или тренировката, то следва първо да поиска позволение от инструктора.
- По време на тренировка с Ги се забранява сваляне на горнището на кимоното без позволение от инструктора.
- Забранено е говоренето, докато инструкторът говори и обяснява. освен че е неуважително, това отвлича вниманието на останалите, които са дошли да тренират, защото смятат, че могат да научат нещо.
- Желанието да се зададе въпрос се сигнализира с вдигане на ръка и след като инструкторът е предоставил изрично тази възможност.
- Забранено е пиенето на вода и всякакви други занимания, докато се показват дадени упражнения, защото това забавя всички трениращи.
- Изпълнението на дадена техника продължава, докато инструкторът даде сигнал то да бъде преустановено. Никоя техника не може да бъде упражнена достатъчен брой пъти.
- Разговорите по време на тренировка следва да бъдат сведени до минимум и по възможност да се отнасят към предмета на тренировката.
- Всеки трениращ поздравява партньора си преди и след спаринг сесия по приетия в залата начин.
- Всеки трениращ има задължение да поддържа добра лична хигиена (т.е. често къпане, миене на зъби и крака), ноктите на ръцете и краката е редно да са къси и чисти, за да не нарани себе си или партньора си. Неспазване на тези елементарни хигиенни навици е основание за изгонване от тренировката, а при повторни нарушения – за прекратяване на членството в клуба.
- Всеки трениращ следва да носи чиста и суха екипировка за всяка тренировка, независимо дали е с ги или без (ноги).
- Забранено е стъпването на татамито с обувки на татамито, както и ходенето бос извън него. Всяко неспазване на тези правила е основание за изгонване от тренировка.
- Всякакво консумиране на хранителни продукти и напитки върху татамито е абсолютно забранено.
- Ако трениращият е болен от грип или друго инфекциозно заболяване или просто не се чувства добре, следва да се въздържи от посещение на тренировки до пълното си оздравяване и да информира за това своите инструктори. Същото важи и при наличие на кожни проблеми.
- Всички бижута и метални обекти по тялото и дрехите следва да бъдат отстранени по време на тренировка.
- Забранява се говоренето по телефона по време на тренировка без изричното позволение на инструкторите. препоръчително е телефоните да бъдат включени на „тих” режим.
- Преобличането се извършва единствено и само в предвидените за това съблекални. Забранява се ходенето без дрехи навсякъде освен в съблекалните.
Правила за безопасност по време на спаринг
- Трениращите следва да спазват указанията на инструктора относно спарингите – формат, условия, времетраене, позволени събмишъни, в съответствие с определените за всеки колан.
- Партньорите следва да се поздравят преди начало и след приключване на всеки рунд чрез докосване на длани, ръкостискане или почукване с юмруци.
- Когато се изпълнява събмишън, атакуваният следва да се предаде с физически сигнал “тапване” (потупване с ръка или крак 2-3 пъти по тялото на противника или по пода) или с вербален сигнал -„тап, тап / стоп”. Тапването трябва да е категорично и силно, за да се усети /чуе/види от партньора.
- Преди спаринг трениращият следва да информира партньора си, в случай че се бори за първи път или отскоро (1 месец). Също така е важно да се комуникира наличието на контузия. Трениращият поема лична отговорност за себе си, ако реши да се бори. Препоръчва се предварителна консултация с треньора и спаринг с по-нисък интензитет. Партньорът съответно следва да откликне с повишено внимание и отговорност по време на борбата, вкл. и да не атакува уязвимата зона.
- Трениращите се стараят да прилагат преподаваните техники в позиционни борби точно според инструктажа с цел максимална ефикасност и безопасност.
- Ако участник се контузи по време на борба, двойката незабавно уведомява инструктора, който ще предприеме мерки за овладяване на ситуацията.
- По време на борба двойките спазват дистанция помежду си от минимум 1 метър. При прекомерно доближаване следва двойката с по-нисък ранг да се премести на безопасно разстояние и да рестартира позицията.
- По време на борба партньорите да не си говорят, нито да си обясняват техники или си дават наставления. Основната причина за това е, че се губи възможността за лично справяне с трудна задача под стрес и се прекъсва специфичният напредък – технически, психически, тактически – който се трупа от активно учене в спаринг.
- Също с цел извличане на максимална полза от тренировката е забранено да се прекъсват преждевременно или да се пропускат рундове без указание или позволение от инструктора. Ако трениращият не се чувства способен да продължи, следва да се обърне веднага към инструктора, който преценява според ситуацията.
- Борба с другия пол – правилата и техниките на Джу Джицу са едни и същи и за двата пола, които следва да пригодят играта си към размера на противника, като подходят с уважение и благоприличие. Мъжете следва да избягват прилагане на груба сила, като наблягат на техниката чрез движение, правилни захвати и ъгли, и прецизен натиск, вместо да играят агресивно или пасивно.
- Цветът на колана сигнализира степента на развитие на трениращите. По-висок ранг колан има право да кани по-нисък на спаринг, а последният се приема за длъжен да приеме (ако няма здравословни или други причини, които да го спират). Обратното не е задължително.
- По време на спаринг силно се препоръчва трениращите да носят протектор за зъбите, с цел да се предпазят от контузии, вкл. от прехапване на езика.
- Ако коланите се разпасат до такава степен, че паднат на пода, трениращите прекъсват борбата и следва да ги вържат за 15 секунди, след което продължават от същата позиция. При закъснение се начислява наказателна точка на забавилия се.
ИЗПИТИ, ПОВИШАВАНЕ В СТЕПЕН И ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ЗНАНИЯТА И УМЕНИЯТА НА ТРЕНИРАЩИТЕ
- Повишаването в степен на всеки член на клуба се осъществява в съответствие с установения в тези правила ред.
- Всеки трениращ следва да бъде изпитан след достигане на определения за нивото брой тренировки като част от изискванията за повишаване в степен. Изключения са възможни поради форсмажорни обстоятелства, налагащи необходимостта от отлагане на изпитването.
- Дата за насрочване на изпит се установява след покана от страна на отговорните за това инструктори и обикновено предшества с няколко седмици за церемонията за повишаване в степен (Promotion Day), която се провежда два пъти в годината.
- Възможно е трениращите да бъдат поканени и за междинни изпитвания преди официалното, с оглед на това да се проследи прогресът им и да получат допълнителни насоки насоки за своето развитие.
- Темите и техниките, върху които следва да бъдат изпитани трениращите, се съдържат в официално оповестения от клуба конспект, който следва стриктно обучителната програма, създадена от проф. Кайо Тера, прилагана във всички училища от мрежата на CTA.
- Изискванията към знанията и уменията на трениращите варират и са съобразени с индивидуалните обстоятелства на всеки член на клуба. Въпреки този индивидуален подход съществува ясно установен минимум от умения и техники, които всеки трениращ трябва да владее, за да покрие изискванията за преминаване в следващата за него степен.
- В случай на незадоволително представяне трениращите получават детайлна обратна връзка, която да им помогне максимално бързо да покрият установените дефицити, така че да могат да бъдат изпитани отново в максимално кратък срок.
- Повишаването в следваща степен може да се състои както по време на редовните дни за промотиране на клуба, така и по време на регулярни тренировки и/или семинари с участието на инструкторите на клуба.
- Джу Джицу е сложна материя, която изисква много труд, упоритост и постоянство. В интерес на всеки трениращ е да разбере, че тренира заради възможността да се развива в спортно-техническо и личностно отношение, а не за да премине по най-бързия начин в по-горна степен. Целта на клуба е да създаде способни Джу Джицу практици със стабилни ценности и поведение, а не да има определен брой цветни колани от всеки вид. Разбирайки това и оценявайки смисъла му, всеки един трениращ ще направи престоя си в залата много по-приятен и ценен.